Hirdetés
Nincs több jégeső Magyarországon a jövő évtől
Ha minden jól halad, jövő májusban működésbe lép az országos lefedettségű jégeső-elhárító rendszer. A NAK már beadta a kiépítésre szánt pályázatát, véleményük szerint 1 Ft befektetéssel 33 Ft termelési érték menthető meg a rendszer segítségével.
A jég évről évre komoly károkat okoz a magyar mezőgazdaságnak, épp ezért nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá nyilvánították a jégeső-elhárító rendszer kialakítását. A NAK nem is tétlenkedett, már beadta a kiépítésre a pályázatát, amelynek költsége 1,8 milliárd forint lesz. Később a rendszer üzemeltetése éves szinten 1,5 milliárd forint lesz, amelyet az agrár-kárenyhítési alapból fognak fedezni.
jelentősen csökkenhetnek a jégkárok jövőreA talajgenerátoros elven működő rendszert a NAK fogja üzemeltetni. Összesen 984 ilyen generátor fog működni az országban. A magyarhirlap.hu szerint a Dél-Dunántúlon még 53 generátort állítanak a rendszerbe, Észak-Dunántúlon 182-t, Közép-Magyarországon 333-at, Kelet-Magyarországon 275-öt egy körülbelül tízszer tíz kilométeres négyzetháló sarokpontjain. A generátorok 20 százaléka automata működésű lesz, 80 százalékuk viszont emberi kéz által hozható működésbe.
Hirdetés
A talajgenerátorok egyébként ezüst-jodidot párologtatnak majd a levegőbe, amely mesterséges jégmagvakat képez. Így a spontán kialakuló, nagyméretű jégdarabok helyett több, kisebb méretű jégszemcse fog keletkezni. Ezek a kisméretű szemcsék pedig jóeséllyel elolvadnak még földet érés előtt.
A rendszer segítségével ötvenmilliárd forintnyi termelési érték óvható meg csak a mezőgazdaságban, de védve lennének az építmények, a gépkocsik is. A jégeső-elhárító rendszer jövő májusra épülhet ki.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Legyen gyönyörű kertje: mutatjuk a legfontosabb nyár végi kerti munkák listáját
2024.06.14.A nyár végi kerti munkák legfontosabbika a gyümölcsök, zöldségek betakarítása. Sok fogyasztásra kerül, a többit lefagyasztással vagy befőzéssel eltehetjük élre.
A vízhiány és az állattenyésztés összefüggéseiről adott ki közleményt a NAK
2024.05.22.A NAK közleménye szerint téves állítás terjed az európai közbeszédben az állattenyésztéssel kapcsolatban. Míg az állattenyésztés-ellenes narratíva képviselői rendre azt hangoztatják, hogy az ágazat veszélyezteti a lakossági ivóvízkészleteket, a tények mást mutatnak. Az objektív mutatókon alapuló kutatások szerint az állattenyésztés vízigényének nagy részét a zöld víz, azaz a csapadék biztosítja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés